Asia Perde

Armür Tül Perde Ve Armür Kumaş

armür perde-blog

Armür tül perde, ipeksi dokuya sahip zarif ve ince bir perde çeşididir. Armür dokuma tekniği ile hazırlanmıştır. Asia Perde olarak özenle hazırladığımız, en modern armür tül perde seçeneklerini sizlere sunuyoruz.

Buraya tıklayarak armür perde çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Armür kumaş günümüzde pantolon, perde, yatak örtüsü, çocuk giyim, gömlek, döşeme gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Armür Tül Perde ve Armür

Kumaş üzerinde tekrar eden her bir küçük desene armür adı verilir. Armür ilk kullanılmaya başladığında yalnızca ipek kumaşlara uygulanmaktayken günümüzde hemen hemen bütün kumaşlara uygulanmaktadır.

Dokuma işleminin gerçekleştirilmesi için öncelikli temel hareket ağızlığın açılmasıdır. İki çözgü ipliğinin arasında oluşan boşluğa ağızlık denir. atkı ipliği bu ağızlıktan geçirilir. Atkı üst çözgülerin altında, alt çözgülerin üstüne kalır. İşte bu sayede birbirlerinin arasında bağlantı oluşturulur. Bu şekilde armür dokuma örgüsü oluşur. Armür, kısaca çözgü ipliklerine aşağı yukarı hareketini veren bir sistemdir. Armürlü kumaşlar çeşitli tarzlara sahiptir ve jakarlı kumaşlarla fazlaca karıştırılmaktadır. Armür kumaşlar çok ince olabildiği gibi çok kalın dokulara da sahip olabilirler.

armür-tül-perde-blog

Armür Kumaşın Özellikleri

Armür kumaş çok amaçlı bir kumaştır. İlk kullanım zamanı 1840′ lara dayanmaktadır. Kendine has özellikleri vardır.

  • Kırışmaya karşı dayanıklıdır.
  • Uzun Ömürlü bir kumaştır.
  • Hafif ve şık bir görüntüsü vardır.
  • Son yıllarda sık kullanılan bir kumaş çeşididir.
  • Esneklik özelliği vardır.
  • Yüksek doku